Rybaření s dětmi: Jak si ho užít?

Rybaření je koníčkem a pro mnoho lidí i životní styl. Může bavit i vaše děti. Pokud jste se ho rozhodli objevit pro sebe a svoje děti, budete potřebovat dobrou rybářskou výbavu. Některé moderní pomůcky vám umí zpříjemnit zážitek z rybaření.  

Povolení je základ

Abyste vůbec mohli rybařit, potřebujete v první řadě získat rybářský lístek. Pro jeho získání je navíc nutné složit rybářské zkoušky, díky kterým se automaticky stáváte členem Českého rybářského svazu. Pokud chcete lovit mimo svazový revír, musíte si také zakoupit povolenku. Pro děti je pak situace o něco snazší a v rámci praktické výuky mohou rybařit na rybářské povolení dospělého rybáře. Dětem je takto umožněno si rybaření pod dozorem dospělého v klidu vyzkoušet a rozhodnout se, zda jej tento koníček bude bavit. Dítě mít tedy zkoušky ani povolení nemusí.

Základní vybavení pro rybáře

Druh rybářského vybavení se liší podle toho, jaké ryby budete chtít chytat. Jiný druh prutů je vhodný na lov dravců, jiný na kapry a odlišný je i na muškaření. Určitě se neobejdete bez metru a podběráku. Přidejte vezírek, peán nebo kleště. Je třeba se zaměřit i na vhodné rybářské nástrahy. Pro lov kaprovitých ryb je nejoblíbenější boilies. Dětem se líbí různá barevnost a tvary této univerzální rybářské nástrahy.

  • Kaprové pruty jsou vhodné na větší kaprovité ryby a jsou nejčastěji používané u českých rybářů.
  • Sumcové pruty jsou určeny k lovu velkých ryb na rybnících. Jsou odolné a velkou rybu s nimi vytáhnete.
  • Feederové pruty jsou určeny k lovu většiny ryb tzv. na feeder, dělí se do kategorií podle velikosti ryb a zakončení špičkou ukazuje, zda ryba zabrala.
  • Přívlačové pruty jsou určeny spíše pro dravé ryby, slouží k rybolovu přívlačí a dochází u nich k opakovanému nahazování.
  • Pruty na plavanou jsou vhodné pro lov se splávkem, při kterém rybář nepřetržitě drží prut.
  • Mořské pruty jsou speciálně určeny pro rybolov na moři, jsou vysoce odolné a vhodné i na velké úlovky.

Co je potřeba pořídit k prutu

Nesmí chybět vlasec a naviják. Podle preference je dobré sáhnout po navijáku, který je ideální ve spojení s vybraným prutem. Kromě parametrů sledujte i jeho vhodnost pro začátečníky. Naviják ovlivňuje přesnost ovládání vlasce, rychlost, s jakou je třeba přitáhnout či povolit, i to, zda budete řešit zamotávání vlasce. Sledujte důležité parametry, jako je velikost, vyvážení, plynulost, rychlost, brzda a cívka. Naviják by měl doplňovat prut a být vhodný pro zvolený vlasec.

  • Pro přívlač volte vlasce od 0,08 do 0,20 mm.
  • Pro rybolov na feeder vybírejte z vlasců o tloušťce 0,10–0,25 mm.
  • K lovu kaprů volte vlasce od 0,20–0,35 mm.

Na velké dravé ryby, například sumce, můžete zvolit pletené šňůry.

Rybářská nástraha

Rohlíkové boilies je vyrobeno a ručně vázáno z čerstvých rohlíků. Na tuto nástrahu můžete chytat v každém ročním období. Můžete ji zkombinovat s krmítkem a zvýšíte tak šance na záběr po náhozu. Boilies snadno a rychle navléknete na háček za šňůrku. Měkne velmi pozvolna a díky efektivnímu lisování vydrží kulička dlouho pod vodou. Barví se přírodními barvami a jsou dipovány nejmodernějšími technologiemi. Pro děti je rybaření zábavné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.